Perspektiva „digitální klece“
„Stabilizátor“ Si má problém: Milošem Zemanem obdivovaná hlava čínských rudých stabilizátorů prezident Si Ťin- Pching má problém. Ten problém se jmenuje Hongkong. Tamní obyvatelé se i přes občas tvrdé zásahy nenechali odradit od stále sofistikovanějších protestů proti choutkám pevninské Číny husákovsky "znormalizovat" tamní poměry, Éra britské správy Hongkongu se až příliš vryla pod kůži tamních obyvatel a jejich dětí, než aby se nechali bez odporu jako ovce vmanipulovat do totalitního rudého režimu, kde přijdete o život, ani nemrknete. Tamní studenti zjevně dobře znají dnešní možnosti a rizika šmírovacího softwaru rudé moci, a proto se jejich odpor soustředil i na paralyzaci kamerového systému. Čína zjevně s brutálním potlačením hongkongského odporu vyčkává. A tak druhý Ťi an Men zatím visí ve vzduchu.
Ještě nedávno se leckomu mohlo zdát, že Rusko a Čína jsou baštami klidu proti údajně "rozpadajícím" se demokraciím. Poslední měsíce a týdny však ukazují, že celý svět je neklidný. V každé části jiným způsobem, ale neklidný. V době probíhající digitální revoluce hledají jednotlivé národy a společnosti novou stabilní polohu. Je zjevné, že každý národ má svůj styl, jak na digitální převrat reaguje a jak se s ním vyrovnává. V příštích možná 10-15 letech se bude rozhodovat, kdo, i když v jiné podobě, skončí uzavřen novou železnou oponou a kdo nikoli. Říkejme nové železné oponě XXI. století třeba "digitální klec" (termín jsem odnikud nepřevzal, nekrást prosím autorství 🧐). Putin, Si a řada dalších světových mocipánů se snaží digitální klec už budovat. I u nás má "režim digitální klece" nadšené přívržence. Stačí se podívat na Hrad i do podhradí. A při důkladném pohledu na českou politickou scénu byste to do některých ani neřekli.
Po únoru 1948 se tehdejší Československo ocitlo za železnou oponou. A to byla opona nějak vysoká (ale nesahala do nebe), nějaké kilometry dlouhá a pod elektrickým napětím. Následky byly fatální. Tedy jaksi dvourozměrná opona. Ještě fatálnější budou následky pro ty, kdo se ocitnou v digitální kleci. Přibyde třetí rozměr - data, nebo chcete-li velká data (Big Data). V horizontu několika málo let už budou algoritmy schopny během milisekund z mnoha dat zjistit a vyhodnotit nejen cokoli o vaší minulosti, ale predikovat i vaše chování do budoucnosti. Komunisté naštěstí takové možnosti neměli. Pokud by měli, kriminály by nestačily, oprátek by muselo být vyrobeno o několik řádů více a mnohem více by život každého byl nalajnován podle ideologie politbyra.
5. 8. 2019
L.F., KAN